Backup urządzeń mobilnych

Konieczność wykonywania backupów dla urządzeń mobilnych została dostrzeżona już chyba przez każdego producenta oprogramowania do wykonywania kopii bezpieczeństwa.

Weźmy choćby Dell EMC Avamar, który od lat oferuje możliwość zabezpieczania urządzeń Dektop/Laptop.

Na obecną chwilę zmienia się definicja urządzenia mobilnego. Jeszcze kilka lat temu był to laptop. W chwili obecnej urządzenie mobilne to iPad, iPhone, telefon z dotykowym ekranem. Każde z nich jest w stanie tworzyć dokumenty, edytować, współpracuje z aplikacjami pocztowymi i korzysta z wirtualnych dysków np. Syncplicity, google drives.

Takie podejście do zarządzania danymi wymaga nowych metod i trendów w zabezpieczaniu danych. Stąd nie wystarczy już wykonać backup pliku .pst , ale należy zabezpieczyć dane z poziomu Office365, gmail. Tu pojawiają się rozwiązania typu cloud-to-cloud backup jak Dell EMC Spaning Backup.

Rozwiązania uelastyczniają ofertę dostępnych rozwiań do backupu, pozwalają na bardziej kompleksową obsługę firm pod tym kątem.

Rozwiązań cloud-to-cloud backup nie należy porównywać z tradycyjnymi systemami do backupu, a stosować jako uzupełnienie w celu oferowania klientom bardziej kompleksowych usług. Klienci oczekują profesjonalizmu i tu rola architektów IT i inżynierów, którzy chcąc być profesjonalistami, powinni uwzględniać tego typu rozwiązania, przy projektowaniu nowych i rozbudowie istniejących systemów do backupu.

 

 

 Masz pytania? Zapraszam:

Anna Przygoda-Rostek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.