Polskie rozwiązanie do ochrony środowisk wirtualnych podbija świat

Storware jest producentem rozwiązań do zaawansowanego zarządzania oraz zabezpieczenia danych. Jednym z produktów jest Storware vProtect, który umożliwia tworzenie backupu środowisk wirtualnych do różnych systemów kopii zapasowych, m.in. Dell EMC DD BoostFS, Dell EMC NetWorker  IBM Spectrum Protect, Veritas NetBackup, OpenStack Swift oraz Amazon S3.

 

Jesteśmy dystrybutorem tego rozwiązania i z tej okazji postanowiliśmy zadać klika pytań

Pawłowi Mączce (Chief Technology Officer, Storware).

 

Na początek pytanie o skalowalność. Jak bardzo elastyczny jest system? Jakie fazy rozwoju przedsiębiorstwa jest wstanie zabezpieczyć?

 

Paweł Mączka: vProtect może zabezpieczać środowiska od małych, rzędu pojedynczych hypervisorów, aż po bardzo duże środowiska z dziesiątkami hypervisorów rozproszonymi geograficznie. W skrajnych przypadkach możemy uruchomić wiele serwerów vProtecta, które transferują dane do centralnego systemu backupu.

 

Jakie platformy wspiera system i na co warto zwrócić uwagę?

 

P. M.: Jeśli chodzi o hypervisory nasz system wspiera Oracle VM, oVirt, RHV, Citrix XenServer, KVM oraz dawnego Xen. Niezależnie od platformy należy zwrócić uwagę na parametry infrastruktury – w szczególności łącza i wydajność dyskową, gdy chcemy wykonywać kopie z użyciem większej liczby wątków.

 

Dzisiaj przyjazny interfejs to podstawa budowania pozytywnego doświadczenia użytkownika. Co na tym polu wyróżnia ten system i na co warto zwrócić uwagę?

 

P. M.: W przypadku interfejsu vProtect postawiliśmy na prostotę i intuicyjność. Zależało nam na tym żeby nasz produkt nie był zbyt skomplikowany i jego obsługa nie sprawiała kłopotu nawet osobom, które nie są specjalistami w tej dziedzinie. Podejście to widać zarówno w dostępnej konsoli webowej jak i interfejsie CLI. Poprzez mechanizm montowania backupów - łatwo można również odzyskać pojedyncze pliki ze wskazanej kopii bez konieczności odtwarzania maszyny na środowisku wirtualnym.

 

Jak wygląda kwestia licencji? Na co powinno się zwrócić uwagę przed zakupem?

 

P. M.: Licencje vProtect są udzielane na podstawie liczby serwerów (hostów). Cena jest stała, bez względu na rodzaj hypervisora. Na pewno przed zakupem warto zwrócić uwagę na to ile środowisk wirtualnych będziemy chcieli zabezpieczać i jakiej lokalizacji kopii zapasowych użyjemy.

 

Jakie możliwości backup’owe daje to rozwiązanie, szczególnie pod kątem Dell EMC Data Domain, Dell EMC NetWorker?

 

P M: Dzięki współpracy z Dell EMC nasze rozwiązanie może wspierać klientów posiadających Data Domain w celu zmniejszenia ilości przechowywanych danych  wykorzystując deduplikację. W przypadku Dell EMC NetWorker możemy nasze zapasowe kopie, także już zdeduplikowane, składować w wielu miejscach w zależności od potrzeb np. lokalne macierze, taśmy, czy w chmurze.

 

Na uwagę zasługuje otwarte API. Jakie to daje opcje użytkownikowi. Na co zwrócić uwagę?

 

P. M.: Przede wszystkim to otwarcie się na klientów o większych wymaganiach co do integracji vProtecta w istniejące procesy kopii zapasowej. To również umożliwienie firmom trzecim łatwiejszej integracji, już z pominięciem wiersza poleceń.

 

Jak wygląda temat serwisu i wsparcia?

 

P. M.: Do licencji dodajemy trzy rodzaje wsparcia: Standard (4h/5wd) i Premium (8h/5wd) i Titanium (24/7) w zależności od potrzeb klienta. Klienci, którzy potrzebują wsparcia mogą się z nami skontaktować telefonicznie, mailowo lub poprzez portal. Nasi wykwalifikowani inżynierowie są do dyspozycji.

 

Jakie wdrożenie było szczególnie wymagające?

 

P. M.: Jednym z naszych dotychczasowych największych wyzwań była współpraca z firmą Tietokeskus - jednym z największych i najstarszych Data Center z Finlandii. vProtect wykonuje kopie zapasowe 500 maszyn wirtualnych działających na 19 XenServerach. 

Niektóre w rozmiarze ponad 1 TB, co daje ok. 14 TB dobowego backupu. To tam również najlepiej widać jak dużo daje wielowątkowe wykonywanie zadań backupu przy jednoczesnym równoważeniu obciążenia na hypervisorach. Dzięki użyciu vProtect klient mógł zabezpieczyć znaczną ilośc serwerów Citrix Xen bez dodatkowych zbędnych kosztów i w poczuciu bezpieczeństwa.

 

Dziękujemy za rozmowę.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowym rozwiązaniu w portfolio S4E, zapisz się na webinar: "Storware vProtect - zaawansowane rozwiązanie do zarządzania danymi".